Mortimer Hill
Tring
Hertfordshire HP23 5JD
01442 822303
tringschool@tring.herts.sch.uk

Members of the Governing Body

 

 

Mr Keith Baker

Associate Governor

   
First appointed:

March 2013

Committee: Resources
 
 

The Rev Huw Bellis

Foundation Governor (appointed) **

(As Tring Team Parish Rector from 2008, an ex-officio member of the Governing Body)
   
First appointed:

October 2003

Committee: Students and Families

Child Protection Governor, Governor for Looked After Children

 

Mrs Janet Brown

Support Staff Governor

   
First appointed:

March 2013

Committee: Students & Families, Premises
 
 

Mrs Gill Budgell

Parent Governor

   
First appointed:

November 2013

Committee: Curriculum & Teaching
 
 

Mrs Nicky Bull

Foundation Governor

   
First appointed:

January 2014

Committee: Students & Families
 
 

Mr Andy Buttars

Foundation Governor

   
First appointed:

July 2012

Committee: Resources
 

 

Mrs Susanna Collings

Headteacher

Ex-officio member of Governing Body

Attends or is represented at all committee meetings

 
 

Mrs Gill Davies

Associate Member

   
First appointed:

March 2012

Committee:

Curriculum & Teaching

 

Mrs Janis Donald

Academy Appointed

Chair
   
First appointed:

June 2012

Committee:

Resources

Curriculum & Teaching

Students & Families

 

 
 

Mr Alastair Durno

Parent Governor

   
First appointed:

October 2012

Committee: Curriculum & Teaching
 
 

Mrs Kate Farley

Parent Governor

   
First appointed:

October 2011

Committee:

Resources

Premises (Chair)

 

 

Mr James Foskett

Parent Governor

   
First appointed:

October 2012

Committee: Resources
 
 

Mrs Lynn Grout

Parent Governor

   
First appointed:

October 2012

Committee: Students & Families
 
 

Cllr N Hollinghurst

Community Governor

   
First appointed:

September 2011

Committee:

Curriculum & Teaching

Cllr Hollinghurst
 

Mrs Rosemary Hobson

Staff Governor

   
First appointed:

October 2012

Committee:

Curriculum & Teaching

Premises

 
 

Mrs Sue Milligan

Parent Governor

   
First appointed:

October 2012

Committee:

Curriculum & Teaching

Premises

 
 

Mr Andrew Openshaw

Foundation Governor

   
First appointed:

October 2012

Committee:

Curriculum & Teaching

 

 
 

Mr Ollie Smith

Teacher Governor

   
First appointed:

October 2012

Committee: Students & Families
 
 

Mrs Christina Thompson

Community Governor

   
First appointed:

December 2010

Committee:

Resources (Chair)

 
 

Mrs Susan Wheatley

Academy Appointed

Vice Chair
   
First appointed:

June 2012

Committee:

Resources

Premises

Health & Safety Governor (including School Trips)
 

Mrs Lesley Whitesmith

Academy Appointed

   
First appointed:

June 2013

Committee:

Curriculum & Teaching (Chair)

 
 
VACANCIES

There are currently no vacancies

 
Updated: January 2014

Back to top

 

 

 

 

The Governing Body

To find out more click below

 
The Governing Body
 
What do the Governors do?
 
Contact the Governors via email:
Governors@tring.herts.sch.uk